06.07.2011

Radio Tray - radio w trayu

Dziś chciałbym Wam przybliżyć fajny i przyjemny program do słuchania radia w trayu systemowym. Program jest bardzo minimalistyczny, ale takie jest założenie jego twórców co nie oznacza, że nie jest funkcjonalny.
Nie słucham w domu muzyki z różnych względów, ale lubię posłuchać sobie czasem radia i wiadomości z kraju, tym bardziej, że obecnie nie mieszkam w Polsce. Teraz z tym programem będę miał wszystkie radia które chcę w jednym miejscu.
Radio Tray jest wygodnym odtwarzaczem radia, tym bardziej w nowym Ubuntu gdzie króluje Unity.
Program jest łatwy w obsłudze i za pewne każdy sobie poradzi z nim. Dodawanie nowego radia czy porządkowanie już obecnych nie przysparza żadnych problemów.
No ale to musicie już sami sprawdzić i przyznać mi rację lub i nie ;)

Radio Tray odtwarza większość formatów multimedialnych (w oparciu o biblioteki gstreamer), posiada wsparcie dla zakładek, z sortowaniem, jest łatwy w użyciu, obsługuje listy odtwarzania w formacie PLS (Shoutcast / Icecast), M3U oraz także ASX, WAX i WVX.


Zainstalować Radio Traya możecie z Centrum oprogramowania Ubuntu, ale będzie to wersja 0.6.1 a najnowsza jest 0.6.3 więc jak chcecie najnowszą wersję możecie dodać odpowiednie PPA

sudo add-apt-repository ppa:eugenesan/ppasudo apt-get update
sudo apt-get install radiotray

lub pobrać plik deb albo tar.gz

Gdy już zainstalujemy i uruchomimy program wtedy prawdopodobnie nic nie zobaczymy ;)
Ale bez paniki to wina Ubuntu, które ograniczył dostęp do wyświetlania komunikatów w tacce systemowej.
Więc musimy umożliwić Radio Tray dostęp do niej podając jedną z poniższych komend w terminalu, jeśli zrobiliście to już dużo prędzej to prawdopodobnie musicie zrobić to jeszcze raz tak jak ja.

Tylko dla Radio Traya:
gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['radiotray']"
Dla wszystkich programów:
gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['all']"
 Teraz już powinno wszystko działać, więc pozostaje nam dodać tylko stacje radiowe.  Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonkę programu i wybieramy Konfiguruj stację... teraz możemy dodać/usuwać katalogi jak i radia.
Poniżej przykładowe radia które możemy dodać:Radio ZET http://91.121.179.221:8050
RMF FM http://217.74.72.3:9000/
Radio PIK http://stream.radiopik.pl:9006/listen.plsNapiszcie w komentarzach jakie rozgłośnie słuchacie i polecacie, może coś odnajdę dla siebie :)
Miłego korzystania z programu i słuchania radia.

4 komentarze:

  1. Jak zatrzymać Radio na Pasku górnym na stałe?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o to aby uruchamiał się wraz z systemem, w Programach Startowych wybierasz dodaj, wpisujesz Radio Tray gdzie jest nazwa, i radiotray w polu polecenie.

    OdpowiedzUsuń
  3. dzięki,dzięki,dzięki

    OdpowiedzUsuń